Eyüp Belediyesi'nin “Şefkateli” ihtiyaç sahiplerine uzanıyor

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın, insan odaklı önemli sosyal projelerinden biri olan Şevkateli Mağazası, Eyüplü ihtiyaç sahiplerine hizmet vermeye devam ediyor. Mağaza, ayakkabıdan takım elbiseye, gelinlik ve damatlıktan çocuk kıyafetine kadar çok geniş yalpazede sunduğu hizmeti her gün arttırarak devam ediyor.

Sosyal yardımlaşma konusundaki hassasiyetini sık sık dile getiren ve hayata geçirdiği projelerde bunu ispatlayan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın, “Şefkateli Mağazası projesi” Eyüplüler'den büyük takdir topluyor.

Eyüp Belediyesi'nin bu projesi adeta yardıma muhtaçlarla hayırseverler arasında köprü vazifesi görüyor.

Mağazaya, yanlızca Eyüp'te ikamet eden hayırsever vatandaşlardan giyim eşyası bağışı alınıyor. Kıyafet yardımında bulunacak vatandaşlar paketlediği kıyafetleri Şevkateli Mağazası'na getiriyor. Vatandaşlar dilerlerse Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nü arıyarak adres veriyor. Ekipler vatandaşın verdiği adrese giderek giyim eşyalarını alıyor.

Vatandaşlardan gelen ikinci el giyim eşyaları Şevkateli Mağazı çalışanları tarafından çocuk, bayan ve erkek olarak ayrıştırılıyor. Giyilecek durumda olmayan eşyalar varsa bunlar eleniyor. Ayrıştırılan kıyafetler yıkanarak ütüleniyor. Ardından da Şefkateli Mağazası için basılan özel etiketler takılarak, mevsimine göre düzenli bir şekilde tezgahlardaki yerlerini alıyor. Günlük kıyafetlerin dışında gelinlik, damatlık, nişan ve kına geceleri için abiye kıyafetler de bulunuyor. Ayrıca mağazaya ikinci el ev tekstili ile züccaciye ürünleri de kabul ediliyor.

Mağazada çocuklar için de bir reyon bulunuyor. Bu reyonda giyim kuşamın yanısıra, birbirinden güzel oyuncaklar çocukları bekliyor. Mağazaya vatandaşlardan gelen ikinci el eşyaların haricinde, tanınmış firmalar da sıfır ayakkabı ve giyim eşyası bağışında bulunuyor. Eyüplü ihtiyaç sahibi bir vatandaş mağazaya girdiğinde ikinci el eşyalardan sınırsız şekilde alabiliyor, tepeden tırnağa gönlünce giyinebiliyor.

Eyüp ilçesinde yaşayan ihtiyaç sahipleri bu hizmette yararlanabilmek için ilk olarak Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü'ne müracaat ediyor. Müracaat eden kişilerle ilgili, aralarında sosyolog ve psikologların da bulunduğu alan tarama ekipleri inceleme yapıyor. Müracaat yapan kişilerin adreslerine gidilerek tespitler yapılıyor. Yapılan işlemler sonrası ailelere Şevkateli Mağazası'ndan, 3 ayda bir giyim kartı veriliyor. Mağaza hafta içi mesai saatlerinde hizmet veriyor.

Yapılan çalışmalar kapsamında 2016 yılı ekim, kasım ve aralık aylarında 5 bin 516 kişi Şevkateli Mağazası'ndan giyim eşyası aldı. 2017 yılının şubat, mart ve nisan aylarında ise 6 bin 42 kişi mağazadan giyindi.

HER GÜN 220 KİŞİYE SICAK YEMEK

Şevkateli Mağazası'nın hizmetleri bununla da bitmiyor. Yine Eyüp'te yaşayan, özellikle engelli, kimsesiz ve bakıma muhtaç vatandaşlara sıcak yemek hizmeti veriliyor. Yemekler, yağmur çamur demeden, kar kış dinlemeden, ekipler tarafından ihtiyaç sahiplerinin evlerine ulaştırılıyor. Bu hizmet kapsamında günlük, 104 hanede yaşayan 220 kişiye sıcak yemek veriliyor.