ESER'li Murat'ın örnek mücadelesi

2015 yılından beri Eyüpsultan Piyer Loti'de her türlü engel grubuna yönelik eğitimler veren Eyüpsultan Belediyesi Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (ESER) hayatını engelli çocuklarına adamış ailelerin başarılarına, yaşam mücadelelerine ve onların zorluklarla dolu hayat hikayelerine her daim tanık olabilirsiniz.

ESER'de eğitim gören 46 yaşındaki Murat Demirtaş'ın annesi Nedret Demirtaş ve emekli olduktan sonra bir an olsun kardeşinin yanından ayrılmayan abla Canan Demirtaş Özlem de engellerle mücadelede hiçbir zaman yılmayan, güçlü aile dayanışmasının en güzel örneği...

Alibeyköy'de oturan 5 çocuk annesi Nedret Demirtaş'ın dördüncü çocuğu olan Murat, 2 yaşında geçirdiği menenjit sonrası Mental Retardasyon (Zihinsel Zeka Gelişim Geriliği) hastalığına yakalanmış.

Murat'ın hastalığı sonrası zor zamanlar geçirdiklerini söyleyen anne Demirtaş şöyle devam ediyor;

"Menenjit sonrası hemen tedaviye başladık ama faydası olmadı; Murat'ta zihinsel zeka gelişim geriliği oluştu. Murat'ı Çapa'ya eğitimi için çok götürdüm getirdim; fakat orada duymayan, konuşamayan farklı engelleri olan çocuklar bir arada eğitim görüyorlardı.

AKLI BAŞINDAYDI, BİRÇOK ŞEYİ KENDİ YAPABİLİYORDU”

Murat'ın aklı başındaydı, konuşabiliyor, birçok şeyi de kendi yapabiliyordu. Bu sefer oradaki çocuklardan etkilenmeye başlayınca onları taklit etmeye başladı. Sonra oradan alıp normal devlet okuluna vermek zorunda kaldık.

Başta dersleri çok iyiydi fakat sonradan ders çalışmamaya başladı. Sınıfta kalınca tekrar aynı sınıfta okumak istemeyince mecburen okuldan aldık ve evde okuma yazma öğrenmesi için özel hoca tuttuk"

EŞİM ENGELLİ BİR ÇOCUK SAHİBİ OLMAYI ZOR KABULLENDİ”

Başta eşinin engelli bir çocuk sahibi olmayı kabullenemediğini belirten Nedret Demirtaş şu açıklamaları yapıyor;

"Yok benim çocuğum öyle olamaz diye... Oluyor işte Allah'tan ne yapalım..Biz kabullendik ama eşim kabullenemedi, çok zor günler yaşadık. Bilinçsizce bir koruma iç güdüsüyle hareket etti ve Murat'ın düzgün bir eğitim almasına engel oldu.

ENGELLİ ÇOCUK SAHİBİ AİLELERE TAVSİYEM...”

Onun geleceği garanti altında deyip çalışsın istemedi; onu horlamasınlar evde benim yanımda olsun, ben gezdireyim deyip gelişimine olumsuz yönde etkisi oldu. Yavrum benim yanımda bir bebek gibi, o 46 yaşında gibi gözükmüyor bize.

Benim engelli çocuk sahibi ailelere tavsiyem her şeyden önce çocuklarının engelini kabullenmeleri ve bir an önce eğitime başlamalarıdır. Bir de çocuklarını asla saklamasınlar, sonra çocuklarından daha engelli duruma düşerler"

ABLA CANAN DEMİRTAŞ ÖZLEM: MURAT BENİM İÇİN KARDEŞTEN ÖTE...

Murat'ın en büyük destekçilerinden birisi de özellikle emekli olduktan sonra tüm zamanını onunla birlikte geçiren ablası Canan Demirtaş Özlem...

Çalıştığım dönemlerde de sırt çantamızı alıp haftasonları Murat'la birlikte gezmeye giderdik” diyen abla Canan Demitaş Özlem şu ifadeleri kullanıyor;

"Emekli olduktan sonra ise vaktimin büyük bir kısmına Murat'a ayırdım. Benim çocuğum olmadığı ve onunla çok fazla ilgilendiğim için Murat beni merkezine aldı.. Bu tür çocuklar duyguya, sevgiye açlar ne kadar verirseniz verin doymazlar.

Murat'ın sürekli yemek yediği özel mekanlar vardır. Şeker hastası olduğu için diyabet tatlı yemesi gerektiğini bilir o yüzden Karaköy'e baklava yemeğe gider. Bilmediği hiçbir yer yoktur”

"MURAT KADAR ŞANSLI OLMAYAN ÇOCUKLAR VAR"

Murat'ın kendisi gibi ona destek olan 4 kardeşi olduğunu ve bu anlamda çok şanslı olduğunu sözlerine ekleyen Özlem “Geçtiğimiz Nisan ayında babamızı kaybettik ve Murat bu olaydan çok etkilendi. Bu süreçte çok zor zamanlar yaşadık ama kardeşler olarak hep onun yanında olduk. Murat kadar şanslı olmayan çocuklar da var. Engelli ailelerin en büyük korkusu da bu.. Biz öldükten sonra çocuklarımıza ne olacak?” açıklamasını yapıyor.