Bin 276 aileye aylık bin 179 lira engelli maaşı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü işbirliğiyle ilçe genelinde yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda tespit edilen engelli vatandaşların ailelerine “Evde Bakım Maaşı” veriliyor. 1 Haziran 2016 yılından bu yana Eyüpsultan'da yaşayan bin 276 kişi bu maaştan yararlandı.

Eyüpsultan Belediyesi sosyal belediyecilik alanında yaptığı hizmetlere devam ediyor. Ağır engeli bulunan vatandaşlar engelinin yanında bir de maddi sıkıntı yaşamasın diye devlet desteği yardıma ihtiyacı olanlara ulaştırılıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI ALMANIN ŞARTLARI

Evde Bakım Maaşı almak isteyen hasta yakınlarının iki temel kriteri yerine getirmiş olması gerekiyor. Bunlardan birincisi hastanın ağır engelli olduğuna dair hastane raporu, ikincisi de hastanın yaşadığı evde kişi başı gelirin 967 lirayı aşmaması gerekiyor. Ayrıca hasta bakımını yapan kişi ya engelli bireyle aynı evde oturmalı ya da yakın bir yerde ikamet etmeli.

EVDE BAKIM MAAŞINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Aylık olarak bin 179 lira verilen evde bakım maaşından yararlanmak isteyen vatandaşların Eyüpsultan ilçesinde ikamet etmesi gerekiyor. Hasta yakınlarının Alibeyköy SED (Sosyal Ekonomik Destek) birimine kişisel başvuru yapması gerekiyor.