YAŞLI VE ENGELLİ HİZMETLERİ BİRİMİ

YAŞLI VE ENGELLİ HİZMETLERİ BİRİMİ

Eyüp ilçemizde ikamet eden ihtiyaç sahibi yaşlılarımıza ve sağlık kurulundan engelli raporu olan engellilerimize Eyüp Belediyesinin sunduğu tüm sosyal belediyecilik hizmetlerinden (rehberlik,danışmanlık,seminer,sosyal ve kültür etkinlik ve geziler,medikal malzeme,piknik,sanatsal etkinliklere katılım vbg.) faydalanmasını sağlamak

FAALİYETLERİMİZ

  • İlçemizde ikamet eden ve engelli sağlık kurul raporu bulunan engellilerimizi kayıt altına almak.

  • Muhtaç durumda olduğu tespit edilen engelli ve yaşlılarımıza talepleri üzerine medikal malzeme (manuel tekerlekli sandalye, akülü araç, tuvalet sandalyesi, hasta yatağı, wolker, koltuk değneği, baston, havalı-şişme yatak, birimimize bağış olarak hasta alt bezi ve yatak koruyucu ped geldiği zaman) ihtiyaçlarını karşılamak.

  • Engellilere ve ailelerine sahip oldukları yasal haklar konusunda bilgilendirme ve yönlendirme hizmetlerini yapmak (Engelli sağlık kurul raporu, engelli kimlik kartı, evde bakım ücreti, engelli maaşı, yaşlılık maaşı, engelli ulaşım kartı çıkartılmasında gerekli olan belgeler konusunda bilgi verilmektedir).

  • Engellilere ve ailelerine yıl boyunca İBB Engelliler Müdürlüğü ile ortaklaşa seminer, müze ziyaretleri, gezi, piknik, düzenlemek. Ayrıca özel gece ve kutlama programları düzenleyerek sosyal hayata katılmalarını sağlamak.

  • 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızı müze, camii, türbe ziyaretleri ile gezilere götürerek sosyal hayata katılmalarını sağlamak.

  • ENSAR-I ÇINAR proje kapsamında kurulan ekiplerce ilçemizde bulunan 65 yaş üstü büyüklerimize her ay rutin olarak ziyaretler gerçekleştirerek talep şikayet ve ihtiyaçları ile özel olarak ilgilenilmekte ve sahiplenilmektedir.

  • İlçemizde yaşayan 40 yaş ve üstü bayanlara (özellikle engelli annelerine) kanserde erken teşhis için İBB Bayrampaşa Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi'nde mamografi çekimlerini yaptırmak.

HİZMET VE YARDIMLAR İÇİN NASIL TALEPTE BULUNULUR?

  • Engelli Sağlık Kurul Rapor fotokopisi ve engellinin kimlik fotokopisi ile birlikte birimimize bizzat gelerek kayıt olunması ve talebi ile ilgili form doldurulması